Igre koje stimulišu razvoj deteta
Vaše dete ima dve godine, trči, penje se, šutira loptu i stalno je aktivno, a vi ste u panici da mu se nešto neprijatno ne dogodi. Opustite se, njihov razvoj je na pravom putu i u pokretima je ključ motoričkog, kognitivnog i govorno-jezičkog razvoja.
Mali istraživači!
To je put na kome dete istražuje predmete, dovodi ih u međusobnu vezu a vi budite u pripravnosti da mu obezbedite dovoljno materijala za bezbrižnu igru koja ga vodi putem razvoja:
- Uzmite veliku kutiju u koju ćete se sakriti. Napravite rupice na kutiji (različitih boja i oblika) i pokažite kako može da uparuje boje i oblike, ubacije ih unutra, dok ste Vi u kutiji. Osmislite igru napada a Vi nemate gde, u klopci ste.
- Uzmite perle različith oblika i veličina i strune za pecanje, pravite zajedno ogrlicu za Vas, kucu, medu.
- Napravite stazu od katrona kojom će hodati, a da ne upadne u jezero koje je svuda oko staze. Motivišite Vaše dete da hoda stazom i pronalazi razne predmete. Predmete možete sakriti pod jastuk ili papir i da ih ubacije u korpu koja je kod Vas.
-
I još:
- Napravite prepreke na stazi koje se moraju preskakati i motivišite dete da je na kraju staze omiljena životinja-predmet u opasnosti a on je neustarišivi vitez (ili princeza), koji će joj pomoći.
- Uzmite 4 plastične tegle i probušite poklopac, (naprvite krug i ravnu liniju), dajte detetu žetone i štapiće u različitim bojama i pokažite mu kako da klasifikuje npr. ovde je park gde se igraju žuti štapići a u ovoj crveni krugovi…. Hajde da im pomognemo kako bi imali više drugara.
- Napravite oblik glave od kartona i isecite pojedine delove oči, uši, usta, stavite na pod isečeni oblik glave i motivišite dete: “upomoć ja ništa ne vidim, gde su moje oči, gladan sam daj mi usta, hoću da jedem“ i pomozite detetu da nađe delove tela koji nedostaju.
- Stavite stolice u krug da naslon bude okrenut ka unutra i igrajte se jurke, Vi bežite a dete vas juri, kada je blizu Vi se popnite na stolicu pa nastavite da bežite, motivišite ga da se popne a vi skočite. Recite da je na jednoj stolici sakriven njegov omiljeni predmet i da mora polako da hoda kako ga ne bi uplašio a onda ga ubrzajte – pa opet polako.
Stimulišite razvoj deteta i ovako
Pri ovakvim igrama govoriteglasno pa tiho, hodajte brzo pa polako, nosite nešto teško i spustite se do poda od težine pa lako, hodajte uspravljene glave, izvucite ispod tepiha nešto mokro ili ljigavo pa suvo i pravite prenaglašene grimase lice koje odgovaraju emocijama imenujući kakvo je nešto.
- Takmičite se ko više kockica ubaci u 2 kutije, jedna je vaša, pa upoređujete ko ima više kockica a ko manje.
- Učite dete da sluša, recite da je u stanu Petar Pan i da morate da zatvorite oči i pokušate da ga čujete: opisujte sa detetom šta čujete, recite: ja čujem zujanje kompijutera, čujem auto napolju šta ti čuješ… nešto je šušnulo pored stola, ispod stolice, iza kreveta i tražite Petra Pana.
- Uzmite jedan džak i ubacite predmete različite veličine, teksture, namene i igrajte se pogađanja. Nešto sam napipala meko je, malo je, da li je to zeka, ima duge uši, hajde ti da staviš ruku unutra, možda pogodimo ko je to?“
- Idite kod stolara i zamolite ga da vam napravi različite oblike od drveta (pravougaonik, kvadrat, trougao, krug) i podelite uloge pri gradnji. „Hajde da napravimo veliku kuću ko će šta da radi, mogu li ja da ti donosim male kocke, a šta ćes ti da radiš?“
- Ubodite štapiće različith boja u karton i pokušajte sa olovkom da spojite iste boje štapića. „Moramo zeku da odvedemo do kuće, on je došao u žutu kućicu kod mame i njegova je žuta, hajde da je nađemo i odvedemo zeku.“ Dete ne mora da imenuje boju ali može da prepoznaje isto i uparuje iste predmete, oblike.
- Isecite krugove od kartona i skakućite sa jednog na drugi kao zeka, ispod svakog kruga može biti jedna slika koju će dete da imenuje i kaže čemu služi predmet na slici. Npr. Nasao sam jabuku, jabuku jedemo…i ide dalje dok ne otkrije šta se nalazi ispod svakog kruga.
- Uhvatite dete za noge kako bi hodao na rukama i sklanjao prepreke na koje nailazi sa strane. Imenujte i glumite pri svakoj aktivnosti.
Imenovanje je važno
Imenujte vašem detetušta radi, kuda se kreće i gde se nalazi, podstaknite ga da imenuje svoje namere i da vam objašnjava šta radi, priključite se njegvoj zamišljenoj igri i postepeno uvodite predlog igre ali vrlo oprezno jer je važno stimulisati kreativnost deteta u ranom uzrastu.