Uz lepe manire vašeg deteta,sve je lepše a doslednost je neophodna da bi se stvorio „obrazac ponašanja“!Prema Demostenu, najvećem govorniku antičke Grčke, u besedi su važne tri stvari: „Prvo, kako se nešto kaže, drugo, kako se nešto kaže i treće, kako se nešto kaže“. Logopedse bavi patologijom govora ali i lepotom i kulturom govora dece.

Uz lepe manire – sve je lepše

Vaspitanje deteta treba da proizilazi iz ljubavi. Dobro vaspitanje omogućava Vašem detetu, mogućnost osvajanja nezavisnosti, stvaranje kvalitetnih odnosa sa drugim ljudima i dobru socijalizaciju ( uklapanje u društvenu sredinu). Budite strpljivi i znajte da čak i najjednostavnija pravila moraju da se objasne detetu.

“Dobar dan”, “Molim”, Hvala”, ‘Izvolite”, mogu da ostanu jednostavne formule koje će dete ponavljati i koristiti da bi vas razveseliloili da bi dete izbeglo grdnju ili kaznu, ali one mogu postati reči sa dubokim značenjem, ponavljane zato što je dete razumelo njihovu vrednost.

Lepi maniri i kultura govora malog deteta

Dete treba da razume da to nisu fraze već reči sa značenjem

Detetu treba  objasniti da reči “Dobar dan”, ‘Molim”, “Hvala”, “Izvolite” znače uvažavanje i poštovanje drugih ljudi, a u isto vreme na jednostavan način pokazuju i pravo na to da i mi sami budemo poštovani.

Doslednost je važna!

Za decu vi ste model ponašanja, ne zbog onoga šta kažete već zbog onoga šta radite, posebno onda kada mislite da nemate detetovu pažnju… Pravila, objašnjenja i male edukativne igre neće vredeti ništa ukoliko ne budu dosledno primenjivana u Vašem svakodnevnom ponašanju. Teško je naučiti dete da kaže “Dobar dan” ukoliko ni Vi sami ne pozdravljate Vaše komšije, prodavačicu u obližnjoj prodavnici i druge kada ih sretnete.

I lepo ponašanje za trpezom!

Usvajanje pravila lepog ponašanja za stolom je dugotrajni projekt i ulaganje u budućnost. Hvala, molim, prijatno, će dete usvojiti ako ih i vi koristite. Za vreme porodičnog obroka se lepo sedi za stolom. Naučite ga da ne govori punim ustima kao i da se sa hranom ne igra. Ustrajte da se pri jelu koristi pribor a ne ruke.

Lepe manire i navike za trpezom dete će najlakše usvojiti od 2. do 4. godine

Ugasite  televizor da mu ne odvraća pažnju. Za vreme obroka pričajte sa detetom. Ne požurujte ga, deca jedu sporije od odraslih. Poštujte potrebu deteta da izabere šta će, kada i koliko da pojede- ni jedna pojedinačna namirnica nije neophodna! Sagledajte šta je dete jelo tokom dužeg perioda (nedelja ili mesec dana), a ne samo u proteklih nekoliko dana.

Podstičite dete da se samo hrani

Ovo je veoma važan korak u razvoju samostalnosti i samopouzdanja kod deteta, a takođe i za razvoj fine motorne spretnosti. Budite strpljivi ako dete umaže lice i odeću i razbaca hranu oko sebe (roditelji često izgube strpljenje, uzmu kašiku i na kraju nahrane dete). Kada dete jede samo, ono poštuje sopstvenu regulaciju sitosti, što je izuzetno važno za pravilnu ishranu i regulisanje apetita i telesne težine kasnije u životu!

Testovni materijali

KOMUNIKACIJSKE LESTVICE – KORALJE

Koraljama se prikupljaju podaci o jezičkom razviju deteta od prvog gesta, preko širenja rečnika do razvoja gramatike. 

Nove Reynell razvojne jezičke lestivice /NRDLS-HR su jezička baterija testova namenjena logopedima u cilju procene jezičke sposobnosti na planu razumevanja govora i govorne produkcije kod dece od 2 do 7,6 god.   

PPVT-III je test široke primene, najčešće se koristi kao mera poznavanja rečnika. Test meri verbalnu sposobnost i receptivno poznavanje rečnika. 

WISC-IV predstavlja veoma važnu komponentu kod procene psihičkih i intelektualnih sposobnosti učenika. Test se sastoji od niza zadataka, koji se sprovode kroz igru i animaciju deteta. Sadrži 10 osnovnih i 5 dopunskih subtestova

Pored ovih koriste se i drugi testovni materijali poput Brune – lezin Skale Psihičkog Razvoja, Bine Simonova skale inteligencije...
Overlay Image
Sky Rocket Your Agency Income
Uključuje procenu: Koraljama
Jedan je od najpoznatih testova inteligencije za decu koji pruža informacije o opštoj intelektualnoj sposobnosti deteta kao i o nizu njegovih specifičnih sposobnosti.

Brune – lezin Skala Psihičkog Razvoja / Jasna i brza skala za primenu koja procenjuje psiho-motorni razvoj od prvog meseca do šeste godine.

Bine Simonova skala inteligencije - Prvi i najpoznatiji test merenja inteligencije i procene psihomotornog i govorno jezičkog razvoja. Na osnovu primene testovnog materijala stučnjaka koju imaju licencu za rad sa testovima kreira se individualni plan i program rada za svako dete po oblastima i edukuje roditelj za intervenciju u kućnom okruženju a kasnije i u drugim socijalnim sredinama. Roditelj, stručnjak koji procenjuje testovnim materijalima (psiholog, logoped, dečiji psihijatar), terapeut (logoped, defektolog) su nezamenljiv tim na putu napretka svakog deteta.
Instrumenti u radu
Instrumenti u radu

  • Elektroakustički instrumenti-digitalni logopedski set,
  • Logopedske sonde,
  • z-vibe,
  • Tomatis


Overlay Image
Sky Rocket Your Agency Income
Instrumenti u radu

  • Elektroakustički instrumenti-digitalni logopedski set,
  • Logopedske sonde,
  • z-vibe,
  • Tomatis


This will close in 20 seconds