Izvanredni naučnik Rodžer Speri je u drugoj polovini 20.veka sproveo istraživanje koje je promenilo shvatanje bebinog mozga. Tako je postao dobitnik Nobelove nagrade. Stavljajući omrežene kape električnim žicama na glave svojih studenta koji su obavljali različite aktivnosti, došao je do zadivljujućih rezultata. Mozak deli aktivnosti na dve kategorije. Jednu grupu aktivnosti preuzima leva strana mozga a drugu desna. Leva strana mozga je bila aktivna kada bi se mozak bavio: logikom, nizovima, brojevima, rečima linijama i analizom. Desna strana mozga je bila aktivna kada bi se mozak bavio: ritmom, bojama, slikama, maštarenjem i uočavanjem celine. Profesor Robert Ornštajn je istraživanjem dokazao da razvijanje obe grupe aktivnosti dovodi do multiplikacije osnovnih kapaciteta.
Leva i desna strana mozga deteta daju različite sposobnosti?
Ako od vas zatraže da pretrčite jednu stazu koristeći svoj pun potencijal (ruke, noge) u cilju snimanja (motiv postignuća), vi ćete se pokazati najbolje što možete i dati rezultate odličanog trkača. U drugom delu eksperimenta možemo vam vezati članak desne ruke sa levom nogom (nećemo pominjati snimanje) a vi ćete tako koristiti polovinu svojih kapaciteta. Nećete se truditi, biće vam smešno, možda i ne pokušate ali i da pokušate bićete 100 puta neefikasniji. Isto je i sa mozgom Vaše bebe.
Dozvoliti detetu da koristi svoje kapacitete
Ako je vašem detetu dozvoljeno da koristi sve svoje kapacitete koje je dobio rođenjem, to će mu pomoći da razvije svoje sposobnosti i savlada veštine potrebne da se oseća uspešno i ispunjeno. Albert Ajnštajn je kombinovao logiku, brojeve, analitičke kapacitete, sa sposobnošću imaginacije i mašatanja i tako nam podario teoriju o obliku i strukturi relativiteta. On je rekao: “verujem u intuiciju i inspiraciju”.
Ako želimo do maksimuma da razvijemo kapacitete svoje bebe, moramo joj pomoći da koristiti sve moždane vijuge koje su joj podarene rođenjem.
Kako pomoći detetu da postigne svoj pun potencijal?
Ako Vase dete želi da napravi masku za maskenbal prvo mu dajte zadatak da napravi skicu, proračun, mere na papiru, zatim da izračuna šta će mu trebati od materijala, gde može da nabavi taj materijal, čime će pričvrstiti taj materijal da ne spadnu delovi. Podstaknite ga da koristi obe ruke npr. viljuška i nož, guli jabuku, crta lenjirom… Važno je da obe ruke budu uključene u izradu željenog proizvoda. Ohrabrite dete da vežba da crta koristeći jednu ruku, prvo levu pa zatim desnu i uporedi svoje crteže, crta sa obe ruke, skakuće na jednoj nozi pa na drugoj, oblači se sa vezanom jednom rukom pa drugom, gleda sa kojom je spretniji.
Sve u svemu imajte na umu da vaša beba dolazi sa velikim potencijalom koji čeka priliku da bude razvijen!