Razvoj govora dece od 3. do 4. godine – Koliko reči zna dete do četvrte godine?
Svakodnevno dobija nove rečii sve je veći broj reči koje razume. U aktivnom rečniku do četvrte godine je pristuno do 1500 reči. Moze da izgovori sve vokale, p,t,d,k, m,n, h,j,f,v,s,š, c,ć,đ, č i l dok su drugi glasovi u procesu stabilizacije. Rečenica je na nivou 3-4 reči, prisutne su sve vrste rečenica: postavlja pitanja, pristune su uzvične i izjavne rečenice ali su one i dalje proste.
Kako izgleda govor jednog četvorogodišnjaka?
- Odgovara sa ne znam ukoliko ne može da se seti odgovora.
- U rečenici su prisutni: pridevi, lične zamenice (sva tri lica, oba broja i sva tri roda), imenice, glagoli, veznici, priloške odredbe, predlozi.
- Dete razlikuje 4 osnovne boje.
- Razlikuje danas, juče i sutra.
- Objašanjava gde se šta nalazi koristeći predlog u i na a ne priloge za mesto (ovde, onde, tamo, ovamo, tu).
- Razume pitanja sa zamenicama: Koje su tvoje igračke? Gde su njegovi autići?
- U rečenici se svakodnevno povećava broj novih reči. Ja se igram sa mojom lutkom, brzo hoću sladoled od čokolade, ona mi je uzela igračku.
- Daje dobre odgovore na zahtev čime: peremo ruke, zube, čistimo pod, lepimo papir.
- Može da navede šta je različito a šta je isto.
- Opisuje kada posmatra sliku parkića sa bar 3 kraće rečenice.
- Može da ispriča šta se desilo u kraćem crtaću i opiše situaciju a da to zvuči razumljivo.
- Nadovezuje se kada mu neko priča pričicu ukoliko mu je poznata.
- Može da ispriča nešto o sebi i o svojim ukućanima, kaže kako se zove i preziva, kaže koliko ima godina ili podigne prstiće.
- Njegov govor prate živahni pokreti tela.
- Kada prepričava događaje iz vrtića može da opiše tako što koristi nastavke za sve padeže ali još uvek i ne za sve glagole (prošlo, buduće vreme).
- Ne može baš sa lakoćom da ispiriča u detalje šta mu se dešavalo u vrtiću ali i to je u redu.
- U ovom uzrastu deca mogu da daju odgovore na kompleksnija pitanja npr. Kada ideš na spavanje, gde ideš sa tatom, šta radiš u vrtiću, u parku, šta ima točkove, šta mi treba da nacrtam čiča glišu.
- Dete na ovom uzrastu voli da recituje pesmice a rečenica sve više poprima formu i gramatičku strukturu govora odraslih.
Ukoliko izostaju navedene veštine bilo bi dobro da se obratite najblizem logopedu za savet kako da podstaknetne razvoj kod Vaseg malisana.
Vaše dete je sve spretnije u grafomotornim pokretima
Zna da nacrta krug i razlikuje duže od kraćih linija, crta horizontalne i vertikalne linije.Voli da crta i boji i dalje su crteži neprecizni ali je prisutan motiv za crtanjem i bojanjem. Vaš četvorogodišnjak je uveliko skinuo pelene i uspostavio kontrolu sfinktera i defekacije ali nije još dovoljno spretan da se sam snađe u toaletu.
Posmatra nepoznate ljude, decu, samoinicijativno se pozdravlja, povezuje svoje emocije kao i emocije drugih za određene situacije-prisutna je ljubopitljivost, stidi se kada nešto ne zna, voli da uči, zainteresovan je za svoj izgled, devojčice vole da se doteruju, imitiraju svoje majke, „kradu“ im šminku i štikle i polako kreće prvo zaljubljivanje.
Ukoliko u ovom periodu postoji nizak nivo tolerancije na frustraciju, noćno mokrenje, sisanje prsta, trljanje pojedinih delova tela, čupanje kose možemo sumnjati na neke oblike neurtskih ispoljavanja ponašanja i potrebno je obratiti se dečijem psihijatru.
Kako se igra četvorogodišnjak?
Vaše dete je vrlo kretivano, raspoloženo da smišlja nova pravila kako bi bio pobedik ali i prihvata jednostavna pravila i dozvoljava da bude vođen u igri. Najčešće se igra igre „kao bajagi“ i ono što Vi kao roditelji treba da radite jeste da se igrate, igrate i igrate u svim prilikama sa vašom decom!